Bezpieczne płatności przez internet. Na co zwrócić szczególną uwagę?

bezpieczne-płatności

Realizowanie płatności przez internet, a bezpieczeństwo.

Coraz więcej osób korzysta z internetu, jako sposobu na realizowanie płatności. To nic dziwnego, zważywszy na fakt wygody w dokonywaniu w ten sposób płatności.

Jednak czy takie płatności są w 100 % bezpieczne? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Zabezpieczenia ze strony Banku.

Niemal każdy Bank funkcjonujący dziś na rynku proponuje zabezpieczenia tzw. zewnętrzne, które mają na celu dodatkowe zatwierdzenia operacji. Są to np wydawane przez Bank „karty kodów”. Przy każdej płatności, tudzież zmianie danych poprzez internetowy panel – klient zostaje proszony o wpisanie nr kodu, znajdującego się pod zdrapką na karcie. Inne banki zabezpieczają transakcje również potwierdzeniem kodu drogą SMS.

Na co samodzielnie zwracać uwagę:

  • Bardzo ważne jest zweryfikowanie wklejonego numeru bankowego odbiorcy. Niestety jest możliwość, że numer ulegnie modyfikacji, i sam wstawi się błędny. Nie zajmuje to dużo dodatkowego czasu, a warto prześledzić cyfry, czy są tożsame z zamierzonymi.
  • Istotne jest również, aby płacić aplikacjami, które udostępnia bank,w którym mamy konto.
  • Codziennie otrzymujemy kilka wiadomości e-mail na skrzynki, nie należy otwierać linków od nieznanych adresatów.
  • Jeśli mamy podejrzenie, że nasz komputer może zawierać wirusy, nie używać go w celach płatniczych.

Niestety nierzadko dzieje się tak, że sami pobieramy pliki z wirusami, otwierając drogę hakerom do naszego komputera, i konta internetowego. Tak na prawdę każda ostrożność jest pożądana. Najlepiej przeznaczać sobie konkretny czas na realizację przelewów, nigdy nie robić tego będąc w tzw: „biegu”.

Zakupy przez internet

Często decydujemy się na zakupy przez serwis, który nie daje nam żadnej gwarancji ochrony naszych zakupów – nie nadzoruje, nie sprawdza sprzedawców pod kątem wiarygodności. Wtedy poleca się dokonywać płatności „za pobraniem”.

Niezależnie od tego, czy sprzedawca wydaje się być wiarygodnym, czy też nie – ma obowiązek wystawić paragon.

Zanim zrobimy zakupy warto poczytać o sprzedawcy. Sprawdzić, jakie ma opinie od klientów, od kiedy funkcjonuje na rynku sprzedażowym lub gdzie ma zarejestrowaną działalność.

Uważnie przeczytać regulamin, zanim go zaakceptujemy. Warto też doinformować się co do wykorzystywania danych osobowych. Wiele nieuczciwych firm próbuje w ten sposób wyłudzić takie informacje, i ponieważ z pośpiechu wyrazimy zgodę na przetwarzanie ich, możemy mieć problem z wycofaniem się z zaakceptowaną klauzulą.

Spokój, opanowanie i brak pośpiechu – oto przepis na udane i bezpieczne zakupy!

Może Ci się również spodoba