BOŚ Bank

bos-bank

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) jest polskim bankiem uniwersalnym z siedzibą w Warszawie. W swojej ponad 30-letniej historii skutecznie łączy klasyczną ofertę bankową z innowacyjnymi pomysłami, stale wzmacniając swoją pozycję na naszym rynku. Specjalizuje się w finansowaniu przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska naturalnego. Regularnie doceniany nagrodami przyznawanymi przez niezależnych ekspertów z zakresu finansów i bankowości.

Historia

BOŚ Bank został założony w 1991 roku, jako placówka powstała z misją wspierania inwestycji rozwijających działalność biznesową klientów, a jednocześnie będących przyjaznymi dla środowiska. Od 1997 roku jego akcje notowane są na rynku podstawowym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Jest jednocześnie pierwszym działającym w naszym kraju bankiem, który w 2005 roku skutecznie został poddany procesowi tzw. repolonizacji poprzez wykup większościowego pakietu akcji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przełomowym w działalności banku był 2018 roku, kiedy to zwiększył on swój zysk netto aż o 38 proc., osiągając w ostatnim kwartale roku najwyższy wynik odsetkowy w całej swojej historii.Obecnym prezesem Zarządu BOŚ Banku jest Stanisław Kluza.

Akcjonariat

Największym akcjonariuszem BOŚ Banku jest wspomniany Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dysponujący 58,05 proc. udziałem w kapitale zakładowym spółki. Inni udziałowcy banku to Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych (8,61 proc.) oraz Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych (5,54 proc.). Aż 27,80 proc. akcji funkcjonuje w wolnym obrocie w ramach Giełdy Papierów Wartościowych.

Oferta BOŚ Banku

BOŚ Bank w swojej ofercie zawiera propozycje skierowane zarówno do klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych. Grupa zaprasza do współpracy w zasadzie we wszystkich dziedzinach tradycyjnej działalności bankowej. Innowacyjność jego oferty związana jest przede wszystkim na połączeniu troski o finanse klientów z ekologią. W ofercie dla osób fizycznych znajdziemy, m. in. „zielone korzyści”, otrzymywane w ramach tzw. EKOkont. Na szczególną uwagę zasługuje EKOkonto bez kosztów, nagrodzone pierwszym miejscem w rankingu 50 największych banków w Polsce przygotowanym przez Miesięcznik Finansowy Bank.

Z kolei klientom korporacyjnym oferowane są, m. in. kredyty na proekologiczne inwestycje, takie jak termomodernizacja budynków, zakup sadzonek roślin na biomasę, czy też montaż urządzeń służących oszczędzaniu zasobów naturalnych, takich jak woda czy energia. Jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy doceniają jego wsparcie przy staraniu się o dofinansowanie w ramach nakierowanych na ochronę środowiska funduszy unijnych.

 

Może Ci się również spodoba