Jak działa karta kredytowa i czy jest lepsza niż debetowa?

karty-kredytowe

Żyjemy w czasach, w których gotówkę zastępuje pieniądz elektroniczny, mamy więc do swojej dyspozycji kilka rodzajów kart płatniczych – najczęstsze z nich to karta debetowa oraz kredytowa. Pomagają one oszczędzić miejsce w portfelu oraz czas, jednak sposób działania obu plastików jest różny. Na czym, więc polega różnica w użytkowaniu? 

Jak działa karta kredytowa?

Zanim dostaniemy taką kartę od banku, instytucja musi zbadać i przyznać nam zdolność kredytową, żeby sprawdzić jakie zadłużenie jesteśmy w stanie spłacić. Jeżeli mamy zdolność to wraz z kartą otrzymujemy limit ustalający wysokość kwoty, do której możemy z niej korzystać. Raz w miesiącu należy oddać chociaż część naszego kredytu do banku, ale zazwyczaj nie musi być to całość sumy, jednak musisz zmieścić się w czasie bezodsetkowym aby nie dopłacić nic do spłacanego długu. Największą zaletą takiej karty jest to, że zależnie od oferty z jakiej korzystasz, możesz spłacić swój kredyt nawet do 2 miesięcy!

Karta debetowa – najpopularniejsza metoda płatności

Jest to najbardziej rozpowszechniona forma płatności, ponieważ ten rodzaj karty dostaje każdy kto otwiera konto bankowe i daje ona nam możliwość korzystania tylko z naszych funduszy zebranych na niej. Możemy jej użyć w każdym punkcie handlowo – obsługowym, który ma niezbędny do płatności terminal. Da się za jej pomocą płacić online, wysyłać przelewy przez aplikację lub wypłacać pieniądze z bankomatu. Istotne jest, że można na niej samodzielnie ustalić limit płatności w ciągu konkretnego okresu na przykład 24 godzin, aby uniknąć wypłacenia dużej ilości kwoty przez osobę nieupoważnioną, która ukradła lub znalazła naszą kartę. 

Zobacz także: http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/40944/jaki-bank-wybrac-otwierajac-konto-osobiste-korzystne-promocje

Uniwersalny środek płatniczy dla każdego

Oba rodzaje plastików to dziś uniwersalny środek płatniczy, jednak podstawowa różnica między kartą kredytową a debetową to zdolność kredytowa. Aby korzystać z karty debetowej wystarczy abyśmy mieli konto w banku, kwota jaką musimy posiadać do prowadzenia konta jest niesamowicie niska i nie musimy przeprowadzać na niej częstych transakcji. Spokojnie wystarczy nam ona do codziennych drobnych płatności, przelewów i nie musimy rozliczać się z jej posiadania.

Czy karta kredytowa jest lepsza od debetowej?

Z pewnością wymaga ona większej odpowiedzialności oraz wcześniej wspomnianej zdolności kredytowej. Aby wejść w jej posiadanie często musimy zwierzyć się bankowi z tego ile zarabiamy oraz na jakiej umowie jesteśmy zatrudnieni. Są to informacje niezbędne do tego aby określić granicę, której musimy pilnować przy korzystaniu z niej na co dzień. Karta kredytowa jest znacznie lepsza od debetowej pod względem poczucia bezpieczeństwa i stabilności posiadając ją. Bierze się to z poczucia, że po zaciągnięciu na niej kredytu stać nas na korzystanie z wielu dóbr oraz swobodne zakupy. Wiedząc że na spłatę tego długu mamy ograniczony, ale jasno ustalony czas, co sprzyja planowaniu na przykład miesięcznych wydatków.

 

Może Ci się również spodoba