Najbezpieczniejsze banki w Polsce

bezpieczne banki

Banki są miejscem, w którym lokujemy nasze pieniądze i oczekujemy w zamian wysokiego poziomu bezpieczeństwa. W gąszczu marek i nazw, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, istnieje wiele banków, które są znacznie bezpieczniejsze od innych. Jak zatem poznać, który z nich jest najwiarygodniejszy ? Od czego zależy poziom bezpieczeństwa banku ? Czy istnieje sposób, aby wybrać najbezpieczniejszy bank ? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w dalszej części tekstu oraz podajemy kilka cennych wskazówek, które pomogą wybrać korzystne rozwiązanie.

BFG — Gwarancja do 100 000 euro

Wszystkie działające banki w Polsce mają obowiązek uczestnictwa w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Jest to fundusz, który ubezpieczenia banki i w razie bankructwa wypłaca środki klientom. Niestety, choć takie sytuacje są bardzo rzadkie i dotyczą głównie małe lokalne banki, to jednak się zdarzają. W takim wypadku zdeponowane środki do kwoty 100 000 euro (trochę ponad 400 000 zł) są nam oddawane przez fundusz. Na zwrot trzeba poczekać około miesiąca i jest on automatyczny. Nie zachodzi obawa, że nie dostaniemy całej kwoty lub tylko mniejszą część. Jeśli posiadamy więcej funduszy niż gwarantowana kwota, warto ulokować je w 2 lub 3 bankach gdzie każdorazowo będą chronione.

Najlepiej obrazuje to przykład z realnego świata. Jeśli zdefiniujemy 800 000 zł w Credit Agricole, a on zbankrutuje, to otrzymamy tylko 400 000 zł. Jeśli kwotę tą ulokujemy w PKO BP i Milenium to otrzymamy 2 zwroty po 400 000 tys. i odzyskamy całą kwotę. Dlatego jeśli masz duże oszczędności, warto trzymać je w kilku bankach.

Najbezpieczniejsze banki w Polsce

Jeśli wiemy już, że wszystkie banki w Polsce są uczestnikami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i możemy bezpiecznie przechowywać tam środki, warto zastanowić się nad wyborem takiego banku, który ma najmniejsze szanse na perturbacje i problemy. Mimo że nasze pieniądze są bezpieczne, to z pewnością wolelibyśmy uniknąć nerwów oraz procedury odzyskiwania środków. Jest to też strata czasu, gdy przez jakiś czas pieniądze będą poza naszym zasięgiem i nie będziemy mogli z nich korzystać. Czynnikami, które mogą wpłynąć na wybór, może być wysokość aktywów, czyli majątku banku, kto jest właścicielem banku lub czy bank jest międzynarodowy.

Pod względem wysokości aktywów, czyli majątku pierwsze dwa miejsca zajmują PKO BP i Bank Pekao. Mają one odpowiednio 288 i 166 mld zł aktywów. Jeśli bank posiada tyle funduszy, to jest bardzo prawdopodobne, że jest w stanie rzetelnie działać i nie zbankrutuje. Na kolejnym miejscach plasuje się mBank ze 129 mld, BZ WBK ze 128 mld i ING ze 118 mld. Zobacz ranking największych banków w Polsce.

Właściciel

Bardzo ważnym elementem wpływającym na bezpieczeństwo banku jest właściciel. Państwowe banki, których głównym udziałowcem jest Skarb Państwa, gwarantują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. W razie jakichkolwiek problemów państwo może wspomóc swój bak gotówką i nie pozwolić na upadek. Kraje mają jej wielokrotnie więcej niż banki więc uregulowanie płatności czy zwrot depozytu nie będzie dla nich dużym problem. W Polsce obecnie 4 banki mają jako głównych udziałowców Skarb Państwa. Są nimi PKO BP, Pekao, Alior Bank i BOŚ Bank.

Jeśli zależy nam na tym, aby właściciele banku byli wiarygodni i wypłacalni warto wybierać też banki, które są częściami międzynarodowej firm, a same grupy działają na różnych kontynentach i w różnych państwach. W razie problemów z polską częścią grupa będzie starała się je naprawić i za wszelką cenę nie dopuści do bankructwa. Banki, które nie są samodzielnymi podmiotami a częścią międzynarodowych grup w Polsce to mBank, BZ WBK, Raiffeisen, Citi Handlowy czy Millenium.

Jakich banków warto unikać ?

Choć wszystkie banki są zabezpieczone Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, niektórych warto wręcz unikać. Jakie są to banki ? Przede Wszystkim małe i lokalne. Zaliczyć do nich można lokalne Banki spółdzielcze i SKOK-i, które również oferują usługi bankowe. Choć spełniają wszystkie wymogi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), to ich właścicielami i udziałowcami są osoby mało znane publicznie. Posiada też duży odsetek upadłości. W bardzo małym banku znacznie łatwiej może dochodzić do nieprawidłowości. Bezpieczeństwo to nie tylko ochrona kapitału, ale również profesjonalny obsługa czy rzetelni doradcy. Największe banki mają znacznie wyższe wymagania dla osób chcących u nich pracować. Może przekładać się to na niższe ryzyko np. wycieku danych.

Global Finance – The Safest Banks for 2017 – Obecne 4 Polskie banki

Bardzo ciekawym rankingiem jest ten organizowany przez Global Finance. Zawiera on zestawienie najbezpieczniejszych marek na świecie. Spośród 500 największych banków wybiera się 50 tych o największej wiarygodności. Jest to elitarne grono. W tym zestawieniu za rok 2017 znalazły się 4 polskie banki -ING Bank Śląski, Pekao, Bank Zachodni WBK i mBank. Pozwala mieć to większe zaufanie i wybór ich, będzie z pewnością dobrym ruchem. Ranking tworzy się na podstawie wielu czynników takich jak prognozy kredytowe agencji ratingowych, wielkości aktywów czy liczby klientów. Wynik jest miarodajny i rzetelny dlatego możemy mieść większą dozę zaufania do tych trzech banków.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *