Przelewy bankowe – jakie są rodzaje?

przelewy-bankowe

Polecenie przelewu to jedna z najpopularniejszych form pieniężnych rozliczeń bezgotówkowych. Jest to operacja, która pozwala na przekazywanie środków pieniężnych z jednego konta na drugie. Dyspozycję można złożyć poprzez bankowość internetową, aplikację mobilną, telefonicznie za pomocą systemu IVR lub w oddziale banku i na poczcie w formie papierowego formularza. Przelewy można podzielić na wewnętrzne, zewnętrzne, krajowe i międzynarodowe.

Rodzaje przelewów krajowych

ELIXIR to standardowy, elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Funkcjonuje w obrębie różnych banków. Jest obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Cykliczne sesje odbywają się w dni robocze, 3 razy dziennie o stałych porach. Najczęściej banki oferują darmowe przelewy.

Express ELIXIR jest to system rozliczeń płatności natychmiastowych. Przelewy realizowane są przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Czas realizacji waha się od kilku sekund do kilku minut. Za przelew ekspresowy banki pobierają dodatkową opłatę.

SORBNET 2 jest to system rozliczeniowy prowadzony prze Narodowy Bank Polski. Przeznaczony jest do przeprowadzania szybkich rozliczeń wysokich kwot. Obsługuje płatności między bankami w złotych. Przelewy realizowane są w czasie rzeczywistym i najczęściej docierają w ciągu kilku minut, najpóźniej w następnym dniu roboczym. Transakcje zazwyczaj są droższe od tych realizowanych systemem ELIXIR.

Płatnośći mobilne BLIK to najnowszy produkt bankowy, który pozwala na realizację ekspresowych przelewów. Klienci banków korzystający z aplikacji mobilnych na smartfony, mogą dokonywać płatności w sklepach, wpłacać i wypłacać gotówkę, a także zlecić szybki przelew. Usługa dostępna jest obecnie w Alior Bank, Raiffeisen Bank Polska, Bank Millennium, Credit Agricole, T-Mobile Usługi Bankowe, Santander Bank Polska S.A., BNP Paribas, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Polski, Inteligo oraz Pekao S.A.

Rodzaje przelewów zagranicznych

SEPA Credit Transfer jest to jednolity obszar płatności, który umożliwia rozliczenia w euro. Przelewy realizowane są wewnątrz państw lub między nimi. Do obszaru płatności należą państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein. Nie jest konieczne prowadzenie konta w walucie euro.

SWIFT, przelew jest realizowany przez pośrednictwo Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Dyspozycje realizowane są w każdej walucie zagranicznej do banków na całym świecie. Księgowanie przelewu może potrwać do 3 dni roboczych. Opłata bankowa uzależniona jest od kwoty przelewu.

 

Może Ci się również spodoba